Урок по кино

23.4.2016 (9)

Пореден репортаж от Школо “Васил Левски” в Баркинг на специалния ни кореспондент. Този репортаж е продължение на предишните ни два репортажа, озаглавени Лондонски рицари без броня и Как се пише сценарий?

Уважаеми читатели, зрители и слушатели,

Продължаваме репортажите от Школо “Васил Левски”, чиито ученици участват в проект на Голдсмитс Колидж на Лондонския университет за създаване на кратки филми на тема “Справедливост”.

След като преминаха през подготвителния етап и написаха своите истории като истински сценарии, дойде време учениците да се научат да снимат филм. За тези, които не знаят, снимането не е само да имаш камера. Ако беше така лесно, всеки с камера щеше да е кинаджия.

Джо, дамата с шапка от Британския филмов институт, отново дойде в българското училище в Баркинг. С нея беше помощникът й Фред, който, както разбрахме от предишното обучение, обича български айрян.

Багажникът на колата на Фред беше пълен с няколко чанти, кутии и кабели - снимачно оборудване и реквизити.

"Здрасти, Джо! Как си, Фред?" - нашите деца приеха радостно двамата обучители от Британския филмов институт.

Този път Джо говореше за кадри и ъгли на снимане - много близък, много далечен, през рамото, двама и повече участници в един кадър, движещи се хора, като за интервю... Добре, че имаше картинки - иначе учениците щяха да останат завинаги в блатото от ъгли и кадри.

После дойде вълнуващата част - класната стая се превърна в кинозала. Фред пусна филмови сцени с каскади и снимки от въздуха.

Джо започна да показва като метеролог какво става на екрана. Учениците мигаха. Няколко от тях с отворена уста.

Който си мисли, че нашите ученици не разбират сложната английска филмова терминология, няма представа колко са умни българските деца. Щом Джо започна да задава въпроси, за да разбере какво научиха децата, последва гора от вдигнати ръце. Мълчанието свърши. Всеки искаше да каже какви видове кадри беше видял в прожектираните откъси от филми.

По-късно се оказа, че в кино урока хубавите неща нямат край! Учениците получиха камери и бяха изпратени на двора да упражнят наученото. При това, без някой да им казва да внимават да не счупят скъпата техника!

Учениците сами се разделиха на групи и започнаха да снимат. Какво снимаха ли? Нашата почуда нямаше край!

Датата беше 21 април. Това е рожденият ден на Шекспир. Представете си, на двора на училището беше заснет монолог от трагедията "Ромео и Жулиета". Оказа се, че една ученичка знае цял монолог и, без да се двоуми, застана пред камерата, за да го каже като Вивиън Лий.

По същото време видяхме как друга група ученици се бяха провесили на мост, сякаш е мостик на кораба "Титаник" и работеха върху някаква нова версия на едноименния филм с Кейт Уинслет и Леонардо ди Каприо.

Видеата се получиха. Остана само Джо да покаже как се монтира, как се добавя музика и ефекти. После по традиция тя и Фред получиха кофички с български айрян

Очаквайте филми.

23.4.2016 (11)

 

23.4.2016 (12)
 
23.4.2016 (10)
 
23.4.2016 (14)

 

23.4.2016 (21)
 

23.4.2016 (22)
 
23.4.2016 (16)
 
23.4.2016 (20)

Прочетете също Лондонски рицари без броня и Как се пише сценарий?

Голдсмит колидж е един от колежите на Лондонския университет, специализиран в кино и изкуство. В него са учили много от известните режисьори, актьори и творци на Великобритания. В детския филмов проект учениците от българското училище в Баркинг трябва да заснемат свои филми на тема “Справедливост”.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.