Факти за Доминик Рааб, заместникът на Борис Джонсън

Според изследване на YouGov половината анкетирани британци отговорят, че не са знаели кой е Доминик Рааб, преди той да стане заместник на Борис Джонсън, докато последният се лекува от коронавирус. 

46-годишният Доминик Рааб е британският министър на външите работи и “първи секретар” в кабинета на Борис Джонсън. Като такъв той пое функциите на министър председател, когато Джонсън не беше в състояние да продължи да упражнява правомощията си.

За разлика от Борис Джонсън, чието семейство е от висшите класи, Доминик Рааб има скромно потекло. Баща му е чешки имигрант, преселил се във Великобритания преди Втората световна война. Рааб е отгледан от майка си – учителка, тъй като бащата умира, когато той е дванадесетгодишен.

Рааб е учил държавно училище, после е завършил право в Оксфорд и магистратура в Кеймбридж. 

Рааб е бил шампион на Оксфордския университет по бокс и има черен колан по карате.

Рааб е работил е в лондонския офис на една от топ адвокатски кантори Linklaters, преди да започне работа във външно министерство и британски представител в международния наказателен съд в Хага.

Рааб е един от най-изявените привърженици на Брекзит и беше главен британски преговарящ с ЕС за споразумението за Брекзит в правителството на Тереза Мей.

Рааб е технократ - силата му са фактите. Той няма обаянието и гъвкавостта на Борис Джонсън и за сковаността си беше наречен “бухалка в костюм” (a baseball bat in a suit).

Рааб е женен за бразилка, която е католичка. Той самият англикан (последовател на англиканската църква), макар че баща му бил евреин.

Докато Рааб замества Джонсън, той оглавява срещите на британския кабинет  и участва в пресконференциите. Той взима решения само за неотложни въпроси. С други думи, всички важни решения – като това докога ще има блокада (lockdown) - се взимат от кабинета.

 

 

 

Текст: Бойко Боев

Снимка: Richard Townshend under Creative Commons Licence



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.