IKEA

Ars longa, vita brevis - така гласи надписът, издялан върху каменната фасада на музея, покрай който минавам всеки ден. На български: „Животът е кратък, изкуството е вечно“. Думите първо са били изречени от Хипократ, прочутия медик на Античността. Но в старогръцкия им вариант става дума за това, че цял живот не стига за овладяване тайните на техниката и науката. Крилатата фраза в днешния си вариант идва да ни напомни, че изкуството ще пребъде, за разлика от разходките ни. Разходките обаче със сигурност са полезни за здравето. А сега да отхвърлим поучителната строгост на сентенцията и да навлезем в умаления свят на мебелната къща, в която всяка стая е модел на човешки живот. Можем да поиграем на бащи и дъщери, да си подаваме играчки, които не ни принадлежат и да поседим на дивани, които винаги са по-удобни от този, който запълва място в дома ни. Защото кой не би мечтал да си сглоби лесно един идеален, кукленски свят от образцови отношения и чисти до блясък повърхности. Един свят от каталога за щастливи семейства. Поетът Иван Христов фино превръща IKEA в метафора на живота, който, макар и кратък, ни поднася мигове на чисто щастие, като това да бъдем заедно с близките си, „хванати за ръка“; насладата е безценна и не се купува с пари. В този смисъл – животът може и да е кратък, но затова пък си струва. Всеки миг!

Поетът Иван Христов споделя: „Стихотворението IKEA е посветено на дъщеря ми Керана. То е по действителни случки. Станах една сутрин много рано и го съчиних така, сякаш го бях сънувал.“

към Икеа на Ив Христов

IKEA

               на дъщеря ми Керана

 

Идваме тук винаги

двамата заедно

хванати за ръце

Обикаляме

различните стаи

сядаме в различни

кресла и дивани

Мечтаем

за един по-светъл

и по-хубав живот

Вървим винаги

в посока

обратна на стрелката

После

ти отиваш за малко

в детския кът,

а аз да пуша

и пия кафе

И накрая

си тръгваме

без да купим

нищо.

Иван Христов

 

 

Иван Христов (1978, Борово) е поет, доктор по Нова българска литература в БАН и член на „Сдружение на българските писатели“. Автор на три стихосбирки, последната от които е „Американски поеми“ (2013, изд. „Да“). През 2011 г. две негови стихотворения от стихосбирката „Бдин“ са включени в престижната американска антология за преводна литература „Two Lines“. Автор е на изследването „Кръгът „Стрелец“ и идеята за родното“ (2010). Иван Христов свири на кавал, съосновател е на етно-рок група „Гологан“.

Иван Христов в рубриката „Нелондончани за Лондон“

Снимка: Весела Кучева

Материала подготви Петя Хайнрих

Рубриката се осъществява със съдействието на сп. НО ПОЕЗИЯ.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.