Паркът на Уимбълдън има дълга история

Wimbledon Park

Паркът на Уимбълдън се намира до тенис кортовете, на които всяка година се провежда известният в цял свят турнир по тенис.

Земите на парка в миналото са били част от имението Уимбълдън. Историята на имението е любопитна, защото в нея се отразява историята на Англия. Затова я разказваме.

През 1588 г. имението Уимбълдън е подарено от кралица Елизабет I на нейния ковчежник Томас Сесил, веднага след победата на англичаните над испанската флота. Освен земята, новият собственик получил от кралицата право да построи четири двуетажни тухлени къщи. Около сградите, които построил, Томас Сесил направил градини и парк с елени.

През 1638 г. крал Чарлз I откупил земята. Две години по-късно, по време на Гражданската война, много от елените в парка били убити от бракониери, а дърветата - изсечени. Оливър Кромуел, който управлявал Англия след обезглавяването на крал Чаpлз I, се нуждаел от дървен материал за своя флот. Затова неговите хора отишли със секири в Уимбълдънския парк.

След възстановяването на монархията паркът е продаден на семейство Марлбъро, от което произлиза известният политик Уилям Чърчил.

Бабата на Чърчил подарила имението на роднината си граф Спенсър, от чието семейство произлиза лейди Даяна.

През 1845 г. the 4th Earl Spencer продал имението на богаташа Джон Бюмон, забогатял от продаване на застраховки. Няколко улици в квартала все още носят името му - Augustus Road и Beaumont Road.

През 1889 г. дъщерята на Бюмон дала под наем част от парка на крикет, голф и тенис клубове.

Междувременно била изградена железницата и търсенето на къщи извън мръсния въздух на Лондон нараснало. В 1920-30 г. собственичката на земята поръчала еднофамилни къщи (detached houses), които били по-малки по размер от старите къщи, но построени качествено и с големи градини. Така в Уимбълдън дошли да живеят много банкери, които пътували всеки ден до Лондон.

През 1914 г. фамилията Бюмон продала на общината на Уимбълдън остатъците от парка, заедно с езерото и игрищата на Wimbledon Club and Wimbledon Golf Course.

През Първата световна война общината разрешила игрищата за тенис и голф да бъдат превърнати в кочина, за да се задоволят нуждите на населението от месо.

След войната отново се появява парк. През 1922 г. клубът The All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC) се установява на днешното си място, където всяка година през юни приема Wimbledon tennis championship – най-старият турнир по тенис в света.

Днес организация на жителите на Уимбълдън се грижи за Уимбълдън парк. Благодарение на техните усилия паркът е в отлично състояние – запазени са вековните дървета, в езерото може да се кара кану-каяк, има патици, гъски, лебеди и много зелена трева, подходяща за пикник.

В неделя, 24 септември, организираме разходка в Уимбълдън. Заповядайте! Ето поканата.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.