Как се справят децата на българските мигранти в английските училища?

2179120975_83edfc4ca3_z

През декември 2014 г. бяха представени резултатите от изследване на образованието в английските училища на децата на мигранти от Източна Европа. Изследването е направено през 2014 от Department of Education & Professional Studies на King’s College London.

В момента учениците, чийто майчин език е източноевропейски, са най- бързо растящата група в английските училища. Техният брой е нараснал с 135 процента между 2008 и 2012 г. Въпреки това, засега няма яснота как те се справят в училище и как се чувстват в образователната система в Англия. С оглед на това, изследването цели да допринесе за разбирането на образователното състояние на учениците, които са деца на мигранти от Източна Европа, и да установи какви са техните планове за образование и кариера.

Изследването е направено в четири държавни училища в Лондон и в източните части на Англия, в които се обучават значителен брой ученици от Полша, Латвия, Литва, Румъния и Словакия. Проведени са интервюта с ученици, родители и учители. Допълнително са взети предвид данните от постиженията (KS4) на учениците в цяла Англия, чийто пръв език е български, чешки, естонски, унгарски, латвийски, литовски, полски, румънски, словашки, словенски и руски, както и данни на English National Pupil Database, свързани с Annual School Census.

Основните резултати включват:

Макар да е налице тенденция за подобряване на KS4 резултатите на учениците с източноевропейски произход, като цяло тези ученици имат по-ниски резултати от тези на национално ниво. С най-високи 5+A*-C резултати, включително английски и математика са учениците от Естония. На следващо място са учениците, които говорят руски и български, но те са все още под националното ниво. Според учителите, английският език е най-голямото предизвикателство за децата от Източна Европа. Семействата на децата от Източна Европа имат голямо значение за техните амбиции и постижения в училище. Повече от половината интервюирани ученици желаят да следват в университет и посочват, че родители им ги насърчават за това. Расизмът в училище е проблем за децата от Източна Европа. Интервюираните са посочили, че съществуването на негативни културни стереотипи спрямо мигрантите от Източна Европа, с които те трябва да се справят в училище. Голям проблем за тях е невъзможността им да се чувстват част нито от white majority, нито от по-установените малцинствени групи.

Докладът от изследването: New Migration New Challenges. Eastern European Migrant Pupils in English Schools

Споделяме интервю с Dr. Antonina Tereshchеnko от King’s College London, Department of Education & Professional Studies, която водеше екипа от изследователи, автори на доклада за образованието на деца от Източна Европа в английските училища.

KCL Education Headshots Oct 2014-204

Представихме на българите в Лондон изследването за постиженията на учениците от мигрантски семейства в английските училища, защото за тях е важно да знаят за предизвикателствата в образованието на техните деца. Разкажете повече за изследването.

Изследването анализира данни от National Pupil Database, за да направи първия национален преглед на изпитните резултати на ученици от Източна Европа, живеещи в Англия, постигнати от тях на теста Key 4. По време на проучването са интервюирани 71 ученици, 13 родители и 22 учители от четири училища в Източна Англия и Лондон, за да бъдат проследени стремежите на младите хора, както и факторите, които биха могли да дадат възможност или да ограничат успеха на източноевропейските мигранти в английската образователна система.

Кои са според Вас интересните заключения от изследването?

Изследването достигна до множество интересни заключения:

Първо, изследователите забелязаха различни постижения при различните мигрантски групи от Източна Европа, основани на държавата, от която идват учениците, тяхната етническа принадлежност (роми/нероми), пол и т.н. Анализът на резултатите от Key Stage 4, базирани на данните от National Pupil Database показва, че разликата между постиженията на учениците от Източна Европа, които получават безплатна храна в училище (a proxy for deprivation) и тези, които не получават безплатна храна в училище е много по-малък от средния за страната. Това е важна и неочаквана констатация за връзка на тази нова малцинствена етническа група с произхода на различните резултати между по-богатите и по-бедните деца в Англия.

На второ място, в съответствие с очакванията, владеенето на английски език играе ключова роля в постиженията на учениците, особено при онези, които са подкрепяни от други организации, напр. National Association for Language Development in the Curriculum, за разширяване на подкрепата за EAL на учениците в първоначалния период след пристигането им в Англия.

На трето място, проучването показа, че съществуват расови различия и неравенства в следствие на миграцията, дори когато мигрантите са „бели”. Открихме, че източноевропейските ученици, независимо от техния произход, признават, че са подложени на културен расизъм в Англия, който се изостря от завишеното анти-имиграционно политическо и медийно говорене.

Как се справят българските ученици в сравнение с останалите ученици от мигрантски семейства?

Данните за постиженията на учениците, получени от the National Pupil Database, посочили българския език като техен първи език, са следните:

GCSE резултатите показват за 2012-2013, че учениците, чийто майчин език е български, са се справили съвсем малко под националното ниво за Англия. 80,3% от ученици, които са записали, че техният първи език е български постигат 5 или по-висок GCSEs, със степен A*-C; 57% са постигнали 5 или повече GCSEs със степен A*-C, включително английски език и математика, който е най-добрият резултат, в сравнение с другите езикови групи от Източна Европа, с изключение на учениците, посочили естонски език като майчин. 5 или повече GCSEs със степен A*-C, включително английски език и математика е важен държавен показател, постигнати в 2012-13 от 59,2% от учениците в Англия.

EBacc: The English Baccalaureate (EBacc) е диплома за средно образование, която беше представена за първи път през учебната 2009-10 г. За успешно се приема представяне с 5 A*-C за GCSE по предмети математика, английски език, две научни дисциплини, чужд език, и история или география. На национално ниво се забелязва увеличение на броя на учениците от всички групи, които са се явили и са взели успешно EBacc. При учениците, говорещи български език като първи език, се наблюдава увеличение с 6.4 % от 2011-12, като 22.5 % от тези ученици са преминали успешно EBacc в 2012-13, все още леко под средната за страната успеваемост от 23%. Учениците, говорещи руски като първи език, са единствената група от Източна Европа, която се представя по-добре от българските ученици. Би могло да се предположи, че наличието на руски език в GCSE дава предимство на руските ученици за успешното представяне на EBacc, където руският език е въведен като съвременен език.

Освен на този сайт, всеки ден споделяме истории за Лондон и българите в Лондон във фейсбук групата ни Разходки из Лондон. Специални новини за групата ни за разходки, както и за събития в Лондон споделяме чрез Бюлетин. 

Разходки из Лондон   TWITTER | FACEBOOK | INSTAGRAM | БЮЛЕТИН | GOOGLE+| MEETUP

Ако желаете да участвате в нашите разходки из Лондон, станете член на нашата група Разходки из Лондон, където обявяваме всяко наше събитие.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.