Как българският TrainCamp.me ще промени света

Лондон е хъб на инкубатори и акселератори за стартъпс.

Какво изречение само! Преди 5 години нямаше да го разберем. И сега не мислим, че го разбираме напълно, но тъй като искаме да разкажем за Младен и Илия – две български момчета в лондонски акселератор, ще се опитаме да преведем това изречение дума по дума:

Хъб е място, в което са концентрирани много неща. Например, международното летище във Франкфурт е хъб за международни авиолинии и затова там пътниците обикновено сменят самолети, ако са тръгнали за място, до което няма директни полети от техния град или държава.

Стартъп е компания, която е в процес на подготовка за стартиране на дейността си или наскоро е започнала работа. За разлика от другите компании, стартъпите предлагат нови продукти или услуги, предоставящи иновационни решения и затова имат потенциала да се разраснат бързо.

Инкубатор е място, където екипът на стартъпа се среща с външни консултанти, които им помагат да развият бизнес идеята си. Това може да отнеме доста време и усилия, затова външните консултанти в инкубатора  се компенсират, като получават част от акциите или дял от стартъп компанията.

Акселераторът е като инкубатора, но нужната помощ от външни консултанти е по-малка, тъй като развитието на бизнес-проекта е в напреднала фаза.

В Лондон идват основатели на стартъпи, за да се срещнат с инвеститори от цял свят. Преди тези срещи, екипите на стартъпите често преминават през инкубатори и акселератори, които да ги подготвят за успешно намиране на финансиране. Затова Лондон е хъб за инкубатори и акселератори за стартъпи.

Май обяснението не беше толкова сложно в крайна сметка. Разбраха всички, че става дума за хора със супер идеи, за международни инвеститори и за световен бизнес.

Сега за Младен и Илия, двамата герои на този блог: Тези момчета са дошли в Лондон от България, за да участват в най-големия акселератор за образователни стартъп платформи Emerge Education в Лондон. Това, че са приети в тримесечната програма на този акселератор означава, че тяхната идея е прекрасна и инвеститорите ще я харесат. Тоест техният бизнес-проект TrainCamp.me ще намери финансиране и ще започне. При това не само в България, а в цял свят.

Какво прави техният TrainСamp.me? Това е онлайн платформа, която помага в самообучението в областта на дигиталния маркетинг, уеб дизайна и разработването на софтуер. Вместо да губите време да издирвате курсове, платформата ви помага да ги откриете.

Нашето интервю с Младен дава повече информация за проекта:

Как бихте обяснили на баба си проблема, който сте се заели да решите с вашия проект?

Може би нещо като “Бабо, представи си, че затворят пенсионерския клуб в квартала - изведнъж няма да има къде да се събирате, за да научаваш новостите. А понеже не сме достигнали до тази възраст, имаме нуждата да научаваме повече за работата си - затова ние сме тези, които се опитват да помогнат на младите да научат всички полезни “клюки” за компютрите и дизайна, така че да си вършат работата по-добре.“

Защо сега трябва да бъде решен този проблем?

Влезте в Amazon и потърсете няколко книги за езика Swift, който Apple пуснаха. Ще се изненадате колко книги има по темата! А сега отидете в Google и се опитайте да си намерите някой курс по темата. Или още по-добре потърсете в Eventbrite конференция за мобилните технологии. Всички те са толкова много, че дори за най-добрите професионалисти е трудно да се ориентират.

Защо се интересувате от този проблем?

Всъщност проблемът се интересува от нас. Или иначе казано - ние сме хората, които страдат от него. Екипът на Traincamp е част от този проблем от години - ние сме дигитални професионалисти, които искат да се развиват ежедневно, но досега нямаше адекватен начин това да се случва бързо, лесно и възможно най-качествено.

Какво е вашето решение на проблема?

Нашето решение се казва TrainCamp.me - лека и удобна платформа, която много лесно и бързо може да ви каже кои са най-добрите конференции, онлайн курсове, книги, публикации и др. на тема мобилни приложения, дизайн, дигитални технологии.

От какво се нуждаете, за да осъществите проекта си?

Всичко е въпрос на време.

Как изглежда вашият екип и какви са ролите на всеки от членовете му?

Основателите са четирима. Младен (аз) и Илия сме в Лондон и се занимаваме с развиването на нов бизнес, маркетинг и допълнителни инвестиции. Бо е UX-машината, която прави всички дизайни и се грижи всичко да е достатъчно уютно за потребителите. Ники е CTO, който прави така, че всички презентации и дизайни да заработят. Ивайло е най-новото ни попълнение, той е дясната ръка на Ники. И си търсим още хора, които да попълнят липсващите парчета от пъзела.

Кой бихте искали да ви е бизнес ментор?

Аз лично бих искал Ричард Брансън, но може и Бойко Борисов.

Какво точно правите в Лондон?

Traincamp.me се присъедини към най-големия европейски образователен акселератор Emerge Education. Бяхме избрани да се включим в четвъртия сезон на 90-дневната програма заедно с други 5 екипа от общо над 200 кандидатствали проекта от цял свят. По време на престоя си в Лондон ще работим тясно с екипа на Emerge и група от ментори, част от които са в образователния бизнес повече от 20 години. Някои от тях са били на мениджърски позиции в IBM, NASA, Итън Колидж, Oxford University Press и др. Програмата е разделена общо на 4 етапа, а акцентът беше т.нар. demo day на 15-ти октомври. Тогава всички проекти ще бъдат представени пред важни инвеститори в областта на образованието. Финалът на тримесечния цикъл ще отбележим и с отварянето на нов рунд за инвестиции.

Кои е най-често задавания въпрос за България в Лондон?

По-скоро всички, с които говорим, искат да дойдат и да се запознаят с българските предприемачи. В момента подготвяме и представянето на Emerge Education на родна земя. На място ще дойде целия екип, който да представи програмата си.

Какво от Лондон бихте искали да вземете със себе си в България като млади хора? А като предприемачи?

Музеите и бирата. Като предприемач искам да взема възможно най-много знания.

Представете си, че след завръщането ви от Лондон ви поканват да изнесете семинар пред студенти в България. Каква тема на семинара бихте избрали и защо?

Всъщност се случва да изнасям лекции пред студенти сравнително често. А темата ще бъде “Как да привлечем 10 000 потребили за 10 дни”

Представате си, че проблемът, който решавате, не съществуваше. С какво мислите, че щяхте да се занимавате сега в България?

Почти сигурно щях да решавам друг проблем.

Интервю на Разходки из Лондон с Младен Борисов от TrainCamp.me.

Младен е на 29 години и се описва като нереализиран физик. В момента е Head of Digital в платформата Traincamp.me, а преди това е бил Head of Social Media Marketing & SEO в голяма българска агенцията за визуална и интернет комуникация. Реализирал е кампании в България, Великобритания и САЩ. Лектор на тема онлайн маркетинг и социални мрежи на различни семинари, лекции и обучения.

Mladen - TCme

Разходки из Лондон   TWITTER | FACEBOOK | INSTAGRAM | БЮЛЕТИН | GOOGLE+| MEETUP

Ако желаете да участвате в нашите разходки из Лондон, станете член на нашата група Разходки из Лондон, където обявяваме всяко наше събитие.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.