Как се появява Британският музей?

На 15 януари 1759 година отваря врати първият обществен музей в света. Музеят е създаден благодарение на помощта на дарител, волята на британския крал и добре свършената работа на Парламента.

Дарителят се нарича Ханс Слоун и при смъртта си завещава на краля над 70 000 обекта - от порцеланови чаши за неговия прочут горещ шоколад, който се продавал в аптеките като лекарство и направил го много богат,

до хербарии, археологически находки и красиви предмети от цял свят.

Кралят е Джордж II - син на владетеля на Хановер Георг Лудвиг (Georg Ludwig), който бил избран за английски крал под името Джордж I, по силата на The Act of Settlement of 1701. Този закон целял да бъде запазена британската корона само за протестанти.

Джордж II симпатизирал на идеите на Просвещението, появили се в края на 17 век. Подкрепял желанието на талантливите учени да анализират устройството на света. Самият той обичал да чете и имал богата библиотека.

Библиотеката била дарена на Британския музей от неговия внук и наследник крал Джордж III. Той бил първият крал с име Джордж, роден в Лондон. По негово време Великобритания вече била световна сила. Той често разглеждал атласа на света, начертан от неговите мореплаватели и изследователи, докато седял и мечтаел в своя малък и мрачен дворец Кю палас (Kew Palace). За нещастие, последните десетилетия от живота на крал Джордж III не били много щастливи. Не бил добре с нервите. Обявили го за луд. От негово име управлявал синът му, принца регент и бъдещ Джордж IV.

Зад Джордж III е бюстът на архитекта, построил сградата на Британския музей, която виждаме днес - Робърт Смърк.

През 1997 г. от сградата на Британския музей излиза библиотеката. В освободената зала какво мислите, че решават да организират?

Подреждат най-забележителната колекция в Британския музей, експозиция, посветена на човешкото знание, наречена Enlightment (Просвещение). 

"Розетският камък" помогнал на френския учен Жан-Франсоа Шамполион да разчете египетските йероглифи, защото на камъка бил изписан благодарствен надпис на два древноегипетски езика и на старогръцки. Старогръцкият език вече бил добре изучен и съпоставянето на трите текста довело до разшифроване на египетските йероглифи. "Розетският камък" бил спечелен от британските пълководци след битките при Нил и при Ватерло срещу Наполеон.

В залата на прославата на човешкия разум (Просвещението) може да откриете най-невероятни експонати, сред които ще ви направи впечатление препарирана птицечовка, донесена от Австралия от капитан Джеймс Кук, както и няколко аборигенски бумеранга и други предмети с неясна за нас цел.

С ужас разбрахме, че капитан Кук наистина е бил сварен в Хавай от местното население, но само, за да запазят костите му за подобаващо грандиозно погребение.
В залата на Просвещението има толкова много артефакти и човешки усилия, употребени за направата и показването им в музея, че не можем да пропуснем червенофигурните древногръцки вази, демонстриращи сцени от древногръцката митология, дарени от посланика на Великобритания в Атина през 19 век.
Разходката ни в Британския музей беше като пътуване от Древността до днес, изпълнено с много истории и смях.

Портрет на крал Джордж II: By John Shackleton



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.