Една вълшебна коледна среща с Шанел

 

 

Всяка Коледа по лондонските Бонд Стрийт и Ню Бонд Стрийт текат реки от туристи от цял свят, а международните медии са любопитни дали Виена или Лондон ще са първи в годишната класация за град с най-красива коледна украса. Двата европейски града са се откъснали пред останалите градове в тази класация и водят битка за първото място. 

 

На Ню Бонд Стрийт е магазинът на Шанел. Облян в бяла светлина, с бели звезди върху бялата фасада, магазинът на Шанел е грациозен и бляскав - на фона на останалите магазини, той е като елегантна млада жена.

 

 

Надпис от неонови светлини, който като огърлица окичва фасадата на магазина на Шанел гласи: A Magical Night with Chanel (в превод: "Една вълшебна нощ с Шанел").

 

Забележете, не е ден или вечер, а нощ. И само една. Имали ли сте досега вълшебни нощи в живота си? Когато става дума само за една вълшебна нощ, тя е, според мен, още по-сладка.

 

Шанел е бранд за дрехи, обувки, парфюми и бижута, както името на жената, която е създала бранда. Музеят "Виктория и Албърт", най-големият музей за декоративни и приложни изкуства и дизайн в света показва тази есен и зима изложба, посветена на бранда и жената Шанел.

 

Пред галерията с експозицията има опашка. Докато чакам своя ред, оглеждам останалите посетители. Мъж и жената, към 60-те години, които говорят френски, ми приличат на туристи. Външият им вид показва, че са от над средната класа. Предполагам, че те са били много пъти в Лондон, а сега са дошли само за уикенда, специално да видят тази изложба и коледните украси по улиците, да вечерят в класен ресторант в Мерлибон и да купят на внуците си подарък от Хамлис или Хародс.

 

До туристите са китайски студенти - момче и момиче - в дизайнерски дрехи, а до тях, две четиридесетгодишни жени, които изглеждат като приятелки, запазили този уикенд отдавна, за да се позабавляват заедно и починат от съпрузи и деца.

 

Изложбите за мода във "Виктория и Албърт" са запомнящи се - насочват вниманието на посетителите върху качествата, които отличават творците, показват, както картината на времето, в което са живели дизайнерите и техния принос, така и детайлите, които отличават техните дрехи, обувки, чанти. Затова знам, че посещението на изложбата на Шанел ще е различно преживяване от посещение в магазин на Шанел. 

 

Следват няколко снимки от изложбата, които няма да видите в магазин на Шанел.

 

На тази снимка е красивата Шанел пред бутика си в Довил, 1913 г. Животът на Шанел е като приказката за Пепеляшка. Тя е от бедно семейство. След смъртта на майка си, тя израства в сиропиталище. Научава занаят, но амбицията й е за нещо повече от шапкарка или шивачка. Има талант и чар, които използва. 

 

В изложбата за Шанел има има кралици, министър председатели, дворци и хепи енд. На следващата снимка Шанел с херцога на Уелингтън, чието семейство продължава да е едно от най-богатите във Великобритания.

 

 

Жената Шанел ще запомня с тази нейна снимка.

 

 

Кураторите са искали да познаваме Шанел така, затова са поставили тази нейна снимка в началото на експозицията. Предполагам самата Шанел е искала да я познават като на тази снимка – мистериозна, елегантна и бляскава. Замислих се дали имам снимка с която искам да ме познават и помнят. Вие имате ли? 

 

Младата Шанел „освобождава“ жените от пластове дрехи, които модата до тогава е включвала. Кройките са минималистични, с малко декорации, меки цветове. 

 

 

 

Шанел облича жените с платове, които до тогава са били ползвани за бельо (копринено жарсе) или използвани в мъжката мода (туит).

 

 

Красотата на дрехите на Шанел е в детайлите - вижте ръкавите и яката на роклята в ляво и крайщата на сакото по-долу. 

 

 

Роклята, която най-много харесах, е на следващата снимка.

 

 

През 30-те черната рокля на Шанел носят елегантните жени в Европа и Америка.

 

 

Вгледайте се в бродериите на рокли от 1926 година. Изглеждат ли ви познати?

 

 

 

Бродериите са вдъхновени от Източна Европа. Шанел не е ходила в Русия, България или Гърция, но в Париж, благодарение на имигрантите от тази част на света, се е запознала с местните традиционни облекла.

 

Замислих се за ролята на имигрантите в космополитните световни столици като Париж и Лондон и се сетих как преди време една българка в Лондон беше направила баница, която впечатлила редакторка на списанието на британската хранителната верига Сейнсбърис и рецептата за баница и нейната снимка се прославиха. За тази история писахме тук.

 

Ако сте романтични, сигурно ви харесват 20-те години на миналия век. Британският актор и писател Стивън Фрай направи страхотен подкаст за този период “The Roaring Twenties” по Audible. На следващата снимка се виждат елегантни жени, облечени в дрехи на Шанел от 20-те и 30-те години. Прииска ми се да съм моден фотограф.

 

 

Прекарах доста време, четейки за парфюмите на Шанел и зяпайки техните опаковки. 

 

 

 

Шанел става известна с бижутата си с перли.

 

 

Нали казах, че изложбите за мода във "Виктория и Албърт" са впечатляващи. Една от залите беше като сцена за модно ревю.

 

 

Брандът Шанел е известен с костюмите си, затова в една от залите те бяха изложени на две нива. Всеки костюм тук има собственик и история. Единият беше на кралицата на Белгия. 

 

 

Като излизам от галерията, виждам отново опашката от следващите посетители. Тази изложба е голям хит. Ние си купихме билети преди месеци. 

 

Пред "Виктория и Албърт", студът ми напомня, че наближава Коледа; сещам се отново за коледната украса на Бонд Стрийт, за надписа на магазина на Шанел и осъзнавам, че току-що съм имал едно вълшебно преживяване - пътуване във времето и пространството, с блясък и стил. И с Шанел.   

 

Съжалявам, Виена, обаче твоите жители и гости нямат подобни изложби и преживявания за Коледа.  

 

 

Автор на текста и снимките: Бойко Боев

 

 

 

  



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.