Петър Увалиев: Българоман

0308d69a97c577f5465eaef66fd4e330

Петър Увалиев в продължение на половин век води предаването на радио Би Би Си “Пет минути на Петър Увалиев”. По времето на социализма радио Би Би Си беше връзката на много българи със света и тази връзка беше гласът и думите на Петър Увалиев.

Роденият през 1915 г. Петър Увалиев живее в Лондон от 1947 г. В британската столица го довежда дипломатическата му кариера.

Увалиев е роден в семейство на учители. Баща му е преподавател по френски в Софийския университет, а майка му - директор на софийско училище. Увалиев учи в италианското училище в София, а след това във френския лицей в Пловдив. Впоследствие завъшва право в София. Още като студент се увлича от изкуство и сътрудничи на най-големите издания за култура в България.

Увалиев е известен с репликата си: “Който не знае какво да прави, прави право!” Вместо на правото, той се отдава на дипломацията. За това помага не само високата му ерудиция, но и владеенето на езици.

По време на Втората световна война той работи в посолството в Рим, а след войната - в Лондон. През 1948 г., една година след установяването му в Лондон, го викат в София. По това време комунистите са започнали чистка. Хората изчезват. Петър Увалиев решава да не се върне. Иска и получава политическо убежище във Великобритания.

В Лондон той работи в българската секция на Би Би Си, както и в престижното списание за култура Art and Arts Review. Той участва като сценарист, продуцент и режисьор в 9 филма, в които участват най-големите звезди на времето като София Лорен, Питър Селърс и Джералдин Чаплин.

През 1966 г. Микеланджело Антониони прави шедьовъра си Blow Up (Фотоувеличение), чийто продуцент е Петър Увалиев.

За комунистическа България Петър Увалиев е “невъзвръщенец” и осъден на смърт. Той няма да види България през следващите 40 години.

В Лондон обаче той създава България. Неговият дом на Markham Street в квартал Челси се превръща във второ българско посолство. Той е отворен за българите в Лондон и за тези, които посещават британската столица.

В предаванията си за култура по Би Би Си Петър Увалиев разказва за културните събития от Европа. Благодарение на тях българите научават за света, който управляващите в София и Москва са затворили за тях.

Увалиев, който нарича себе си “българоман”, казва: “Българското не ми е занаят, българското ми е инат.”

Увалиев умира през 1998 г. в Челси.

В този текст са включени използва факти, представени от доцент Огнян Ковачев в лекцията му  Twentieth Century Bulgarian Writers and Intellectuals at Work in London, представена на 5 юни 2014 г. в University College London.

Къщата на Увалиев на Markham Street в Челси има плоча, посветена на него.

Автор на снимката: Тео Тотев.

petar-uvaliev-teo-totev

В събота, 5 ноември, организираме разходка в квартал Белгревия. Срещата ни ще бъде на гара Виктория. За повече информация прочетете поканата.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.