25-годишният Райко Станчев, доктор по физика

В рубриката за български студенти във Великобритания "Разходки из Лондон" представя Райко Станчев от Ексетърския университет, който скоро ще стане доктор по физика, макар че е само на 25 години.

"Когато бях на 11 години, родителите ми казаха, че ще се преместваме в Англия. Спомням си, че приех новината като нещо нормално и всекидневно. Представях си отиването в Англия, не като преместване, а като пътуване. Също като да пътувам до училище, но със самолет, а не с автобус. Бях спокоен, защото знаех, че в самолета 100% щях да има къде да седна.

Помня датата на пътуването. Беше 25 септември 2003 г. В Англия грееше слънце. После заваля. После пак огря слънцето.

Помня и първия ден в английското училище. Струваше ми се, че разбирам около 80 % от това, което говореха другите деца. Но те не можеха да ме разберат. Това ми се струваше странно. Всички ме гледаха с интерес. За мен обаче беше по-интересно дали ще уча френски или испански. Трябваше да избера какъв втори език искам да уча.

До 16-годишна възраст нямах любим предмет в училище. Нямах и ясна професионална мечта. Спомням си, че мечтаех да стана футболист, докато гледах мачове по телевизията, както и че често си фантазирах, че съм в космоса и че играчките ми са космически планети.

На 16 години математиката и физиката ми станаха интересни до такава степен, че си пишех домашните, без да е нужно да ми напомнят за тях. Много естествено, така да се каже.

Продължих с физика в университета. Беше ми интересно да уча нови неща. Нямах големи предизвикателства, защото не виждах смисъл да правя нещо друго освен да чета учебниците си по физика, да слушам музика и да се упражнявам някак си.

Нещата, които учих, ми бяха много интересни. Започнах да мечтая да направя нещо значимо за хората, с което да ме запомнят. Усилията ми бяха оценени и ми предложиха да направя доктурантура веднага след като станах бакалавър.

Като докторант разучавам радиация "THz". Това са вълни, чиято дължина е около 0.5 милиметра. Засега много не се учат тези вълни в училище, защото те се произвеждат в лабораторни условия едва през последните от 25 години. Учените разработват по-ефикасни начини за създаване на тези вълни и също как могат да бъдат използвани. Едно от приложенията на тези вълните е в “ренгените” на летищата, с които пътниците биват проверявани. Областта е нова и интересна.

На 25 години съм и много скоро ще съм доктор по физика. Двоумя се какво ще правя след това. Дали да ставам професор някъде или да се занимавам със зелени технологии. Изглежда, че ще ходя в Хонг Конг.

Вече в Англия съм живял повече време, отколкото в България. Но определено нося много неща от България. Здравето е най-важното нещо на този свят. Него съм се научил да ценя от моите родители, които са български доктори.

Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.