Референдумът за членството на Великобритания в ЕС засяга българските мигранти

5737268753_f48d7bb522_b

Миграцията е голяма тема във Великобритания. От другата страна на Ламанша хиляди бежанци, настанени в палатки, очакват да бъдат приети във Великобритания възможно най-бързо, тъй като идва есента. Дъждовете и студено време ще влошат положението на временно настанените в палатки хора, между които много деца.

Дебатът за миграцията не касае само бежанците. Преди седмица Британският парламент прие на първо четене законопроект за референдума за членството на Великобритания в Европейския съюз (ЕС). Окончателно законът се очаква да бъде приет през октомври. Това означава, че през 2017 г. британците ще решават дали да останат или да напуснат съюза. Миграцията на граждани от Европейския съюз и техните права във Великобритания ще са основен въпрос в дискусиите преди референдума.

Как дебата за миграцията засяга българите във Великобритания?

Колкото повече се говори за миграция – било то за бежанци, било за мигранти от Европейския съюз – толкова повече ще се засилва вниманието към българите във Великобритания и увеличава рискът от негативно отношение и дискриминация спрямо тях. Ако Великобритания излезе от ЕС, тогава българите на Острова ще загубят много от своите права.

Разбира се, не само българите във Великобритания са застрашени. Затова мигрантски организации на граждани на ЕС във Великобритания вече мобилизират своите ресурси, за да защитят интересите на гражданите си. Те формират позициите си по актуалните въпроси и търсят коалиране помежду си, за да засилят своето влияние в британската политика.

Това трябва да направят и българите във Великобритания.

Силна българска организация от хора, които познават политиката и медиите във Великобритания и могат свободно да изразят обща позиция, е нужна за защита на българските мигранти от негативно отношение към тях. Българите не бива да са изключени от дебата за миграцията във Великобритания. На тях трябва да бъде обяснено какви са аргументите в дебата и рисковете за тях. Дискриминацията спрямо българите трябва да бъде регистрирана и настоявано от името на цялата българска общност отговорните служби да разследват всяко оплакване и вземат нужните мерки за защита.

Заповядайте на срещата The Right to Migrate?, която се провежда в LSE на 6 октомври. Ето поканата.

Прочетете също интервю с Роджър Касал, директор на New Europeans: Как българите във Великобритания могат да отстояват своите права
Разходки из Лондон   TWITTER | FACEBOOK | INSTAGRAM | БЮЛЕТИН | GOOGLE+| MEETUP

Ако желаете да участвате в нашите разходки из Лондон, станете член на нашата група Разходки из Лондон, където обявяваме всяко наше събитие.



* * *
На нашия сайт Разходки из Лондон разказваме истории за Лондон, британската култура и българи във Великобритания с вълнуващи проекти. Текстовете от сайта ни ще идват до вас, ако следвате страницата ни във Фейсбук.
* * *
Този текст, както и останалите текстове на сайта, са защитени от авторското право. Ако искате да използвате текста и снимките, трябва да поискате разрешение за това. Пишете на нашият имейл. Ние вероятно ще ви дадем разрешение, при условие, че изпълнявате правилата за цитиране на източника и авторите, съгласно българското и международно право.
За ваше удобство използваме "бисквитки". За повече информация прочетете Правилата за лични данни и бисквитки.